Foto: Defend Netherlands demonstreeert op het Malieveld , 20 september 2025. Foto: Kniesoor, via Wikimedia Commons
VAN DE REDACTIE
Hitlers SA en de Nederlandse Defend-groepen vertonen een ongemakkelijke gelijkenis. De door Hitler in 1921 in het leven groepen Sturm Abteilung was een geüniformeerde knokploeg die opereerde onder de eufemistische naam van ordedienst. De SA vertaalde de verbale propaganda van Hitlers NSDAP in intimidatie, bedreiging, mishandelingen en moord. De Defend-groepen, zo’n 38 volgens hun eigen woordvoerders, beschermen naar eigen zeggen ‘wat Nederland sterk maakt’. Vreemdelingen horen daar uiteraard niet bij, en al helemaal niet als zij afkomstig zijn uit islamitische landen. Vreemdeling blijf je als je moslim bent of een islamitische achtergrond hebt, al zijn jij, je ouders of grootouders in Nederland geboren. Openlijk antisemitisch zijn ze niet, maar in hun besloten groepen beweren zij dat er een door Joden bedacht plan wordt uitgevoerd om de witte Europese bevolking te vervangen door Afrikaanse en Aziatische immigranten.
Zoals de SA de propaganda van de NSDAP in fysiek geweld omzette, vertalen de Defend-groepen het beeld dat Ja21, BBB, FvD, Groep Markuszower, Groep-lid Keijzer en de PVV van immigranten en asielzoekers schetsen in fysiek geweld. SA- leden droegen knuppels, dolken, boksbeugels en ploertendoders, onze beschermers van volk en vaderland beperken zich vooralsnog tot fakkels, benzine en vooral bedreigingen, ook aan het adres van landgenoten voor wie gastvrijheid aan bedreigde minderheden een standpunt is om te verdedigen..
De Defend-groepen zijn weliswaar mediageniek, maar zijn in allerlei opzichten, zowel wat betreft het aantal actieve leden als hun politiek-organisatorisch vermogen vooralsnog te onbeduidend om een gevaar voor de democratische rechtstaat te vormen. Het gevaar komt van de boegbeelden van de eerder genoemde partijen en van een enkele uitgerangeerde VVD-prominent. Deze lieden hebben ondertussen bereikt wat die arme Hans Janmaat de vorige eeuw niet is gelukt: xenofobie is salonfähig geworden. In talkshows worden aanhangers van de omvolkingstheorie aan het woord gelaten, verschijnen gasten die klagen over de toenemende druk op de gezondheidszorg en de woningmarkt als gevolg van de instroom van vluchtelingen die eigenlijk geen vluchtelingen zouden zijn en over de stijging van geweldsmisdrijven die zij wijten aan een almaar groter wordende groep asielzoekers.
Tot in de Tweede Kamer toe zijn deze geluiden te horen. Gelukkig heeft nativistisch rechts geen meerderheid in Nederland, maar zij hebben ervoor gezorgd dat een meerderheid van de Nederlanders voorstander is van een strenger migratie- en asielbeleid. Hun is aangepraat dat er sprake is van een tsunami aan asielzoekers die Nederland gewoonweg niet aan kan. De cijfers laten iets anders zien. Want de opvang telde in 2025 51.660 personen, het aantal asielverzoeken bedroeg in dat jaar ongeveer 24.000 en 16.496 zogeheten nareizigers vroegen een verblijf in Nederland aan. Kortom: er is geen teveel aan asielzoekers, er is een teveel aan politici die baat hebben bij een falend asielbeleid.
